0

Transmisja satelitarna głównym źródłem odbioru telewizji w Europie

Z raportu Monitor Satelitarny 2016 wynika, że transmisja satelitarna pozostaje nadal wiodącym sposobem dostarczania sygnału telewizyjnego na terytorium całej Europy. Odnotowano również znaczący przyrost odbiorców telewizji wysokiej rozdzielczości.

Dane pokazują, że aż w 35% spośród 253 mln gospodarstw domowych w Europie, antena satelitarna jest wykorzystywana do pozyskania sygnału telewizyjnego. Telewizje kablowe i naziemne pozostają wciąż w tyle z 26% udziałem w rynku, natomiast udział IPTV wynosi już 14% i jest to dwukrotny wzrost w ostatnim czteroleciu.

Wyraźnie wzrasta również liczba odbiorców telewizji wysokiej rozdzielczości. W ostatnich pięciu latach podwoiła się ona i aktualnie wynosi 135 mln. Satelita jest w tym przypadku także czołowym dostawcą sygnału, z wynikiem 38% spośród wszystkich gospodarstw domowych. Wiodącym satelitą jest ASTRA, który ma 78% udziału w rynku. HDTV użytkownicy odbierają też drogą kablową i naziemną, w obu przypadkach udział w rynku wynosi 23%. Natomiast za pomocą usług IPTV czyni to 19% odbiorców.

Rośnie też zapotrzebowanie na jakość Ultra HD (4K), od 2014 potroiła się liczba użytkowników, którzy mają możliwość odbioru tego standardu telewizyjnego. Wśród nich blisko połowa (46%) ma anteny satelitarne.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *